Monika (neoverený zákazník)
Niekedy fakt dobre padne vystreliť sa do vesmíru, zasnívať sa a nechať sa unášať víziami budúcnosti. Sir Arthur C. Clarke vám v Stretnutí s Rámom predkladá tú svoju a teda rovno takto na burana poviem, že vám odpáli dekel minimálne do galaxie GN-Z1. V dobe, keď toto dielo písal, boli technológie, ktoré dnes bežne využívame, doslova sci-fi, no napriek tomu dokázal v mysli „zostrojiť” gigantické, technologicky do najdrobnejších detailov neuveriteľne premyslené, doslova dokonalé vesmírne plavidlo, čo aj dnes vyrazí dych a ukáže vám, ako by mohol vyzerať život mimo planéty Zem. Ani z fyzikálneho a konštrukčného hľadiska by ste mu nemali čo vytknúť, všetko sedí. Zimomriavky všade…
Ak milujete vedeckú fantastiku, Rámu musíte čítať. Bodka, koniec debaty. Dej je síce relatívne lineárny, kapitoly krátke, no tá ATMOSFÉRA! Graduje ako graf funkcie exp(x), a to najmä vďaka úchvatným opisom útrob Rámu, ktoré Clarke fakt vyšperkoval. Veda v hlavnej úlohe, bejby!
Koniec koncov, nemusia byť vždy stredobodom pozornosti ľudia. Ráma je naozaj ohromný a všetky klobúky dolu pred Clarkom, že sa pri jeho vytváraní nepobral žiadnymi skratkami, ale dal si fakt záležať. Rámu doslova uvidíte, akoby ste boli súčasťou prieskumnej rakety Endeavour. Dostanete všetko: futuristické vízie, vedu, odvážnych prieskumníkov, vesmír, rakety, záhady. Sme tu sami? Nie sme? A hoci posádka v misii preskúmať neznáme teleso napreduje, čím viac o Rámovi zistia, tým viac otáznikov sa vynára.
Ráma pozbieral všetky zvučné sci-fi ocenenia a hoci už má nejaký vek, sánka dole vám z neho padne aj dnes. Je až neuveriteľné, akú mal Clarke fantáziu a ako dokázal spopularizovať vedu (a keď si spomeniete na objav kozmického objektu Oumuamua, tak ak ste nechytili zimomriavky v úvode, teraz už fakt musíte…).
A tá obálka je úžasná!