Viktória (the_books_hunter) (neoverený zákazník)
Keďže študujem sociológiu, tak ma táto knižka zaujala z hľadiska Sociológie rodiny.
Bolo zaujímavé dozvedieť sa niečo o tomto trende detí orientujucich sa na rovesníkov namiesto dospelých.
Autori tu rozpisujú tento fenomén. Zameriavajú sa na dôležitú vec vo výchove detí a tou je väzba vďaka, ktorej sú na nás naše deti naviazané. Tým pádom nás počúvajú, nasledujú nás, máme ich vo svojej moci, ak to mám tak nazvať. Jednoducho výchova je ľahšia keď máte väzbu so svojimi deťmi. Túto väzbu treba pestovať a nebrať ju za samozrejmosť, pretože ľahko sa môže od vás obrátiť. Deťom chýba táto väzba, blízkosť osoby, ktorá to dieťa miluje a dává mu túto lásku najavo. Dieťa potrebuje vodcu v dospelom človeku. A je jedno či to je rodič, učiteľ, rodinný priatelia, blízka rodina.
Ak to dieťaťu chýba hľadá väzbu u rovesníkov. Avšak tu nastáva ten problém, že pri nich nemôže nájsť to čo potrebuje. Nezrele dieťa mu nevie poskytnúť vedienie, ani bezpodmienečnú lásku ako rodič.
Toto a ešte viac je v knihe vysvetlené.
Ďalej tam nájdete časť, ktorá sa venuje tomu ako predchádzať tejto strate väzby alebo ako znovu obnoviť túto väzbu.
Páčili sa mi časti, kde autor spomína minulosť a ako v nej existovala vazbova dedina. Velmi sa mi páči takáto predstava komunity, ktorá drží spolu. Autori tam spomínajú aj to, že je možné takúto menšiu komunitu vytvoriť aj dnes. A mne sa ten napad páči a určite ho v budúcnosti využijem.
Taktiež je tam jedna menšia časť na konci, ktorá sa venuje aj dnešnému technickému pokroku a aké majú sociálne siete vplyv práve na túto vážnu.
Avšak kniha mi prišla zbytočne dlhá a viac menej sa tam všetky myšlienky a poznámky opakovali. Možno ju treba čítať dlhšie a popritom čítať aj niečo oddychovejsie. Tým, že ja som ju čítala bez prestávky a rozptylenia tak ma to miestami nudilo.
Ale zároveň je to zaujímavá a aktuálna téma.
Ak vás zaujímajú podobné témy alebo ak ste rodič a čítate radi tieto náučné knihy, tak vám knihu odporúčam.