Kristína (neoverený zákazník)
Dlhá cesta na Madeiru je treťou knihou edície Ostrovné príbehy. Pre mňa je priamo prvou knihou od autorky, ale určite viem, že si chcem prečítať jej ďalšie knihy. Minimálne zo spomenutej edície.
Ide o veľmi zaujímavý a nadmieru premyslene spracovaný príbeh. Ústrednými postavami sú manželia, ktorý chcú zachrániť svoje manželstvo tým, že sa vydajú na plavbu výletnou loďou až na Madeiru. Tento ostrov im je spomienkou na prvotné stretnutie.
Ako to už býva pri nalomených vzťahoch, hneď na začiatku svojho výletu sa Paula a Martin nevyhnú nezhodám a hádkam. Spočiatku Martin pôsobí ako ten, s kým sa nedá vydržať. To sa však zmení, keď cestou na Madeiru začnú odhaľovať svoje charaktery, najmä pozitivné vlastnosti, ale odkryjú aj svoje slabé stránky.
Počas výletu obaja stretnú ľudí, ktorí im do života niečo dajú. Na celú myšlienku sa hodí nasledovný citát zo samotnej knihy: „Niektorí z nás sú predurčení na to, aby preleteli životmi iných ľudí, zanechali stopu, myšlienku, pocit, možno trochu porozumenia a lásky.”
Keď si to zhrnieme spolu s tým, že človek by sa nemal niekedy vzdať ani vo chvíľach, keď osud je zjavne proti - čo vyplýva taktiež z neho -, uvidíme hĺbku. Tú môžeme nájsť hlavne medzi riadkami, ale aj v myšlienkach nachádzajúcich sa v texte príbehu. A celý kontext nám odokryje zamýšľané posolstvo príbehu.
Možno sa v Madeire nebudeme nachádzať dlho, a v príbehu sa nájdu malé, priam zanedbateľné nedokonalosti, ale v tomto prípade sú dôležité cesta a výsledok.
Čo-to sa v knihe dozvieme aj z histórie. Ja som si napríklad pri nej spomenula na knihu Tunel 29.
Môj rozsudok znie: ROZHODNE sa oplatí prečítať a načúvať jej.